Jak otaczać się językiem obcym na co dzień i czy w ogóle jest to możliwe jeśli nie mieszkamy za granicą?
Sceptycy twierdzą, że tylko wyjazd za granicę naprawdę sprawi, że zaczniesz mówić w języku obcym.
Nieprawda. Można otaczać się językiem choćby siedząc w domu. Wśród moich Klientów miałam osoby, które nigdy nie wyjeżdżały za granicę a brzmiały wręcz jak rodowici Amerykanie.
Również Radosław Kotarski w swojej znakomitej książce „Włam się do mózgu” opisuje sytuację kiedy pewien poliglota wyjeżdża do Rosji, żeby nauczyć się języka i wraca podłamany. Okazało się bowiem, że nawet dla doświadczonego pożeracza języków obcych wyjazd za granicę bez żadnej znajomości języka tubylców może być traumatycznym przeżyciem. Serdecznie polecam tę publikację —> kliknij tu, żeby przeczytać recenzje —> Włam się do mózgu – Radosław Kotarski.
Sukces polega na wplataniu języka obcego do naszego życia codziennego.
Jak więc otaczać się językiem na co dzień?
Kilka słów wprowadzenia
Każdy z nas jest inny i ma inne preferencje uczenia się, inne zainteresowania czy nawet oczekiwania. Nie każdy sposób będzie dla Ciebie dobry. Musisz więc poeksperymentować i przede wszystkim wziąć odpowiedzialność za swój proces nauki. Świadomość własnych zasobów i samego siebie pomoże Tobie otaczać się językiem na co dzień.
Zapoznaj się z sobą/poznaj siebie
Style myślenia FRIS®
Jako trener i partner metodologii FRIS® (dowiedź się więcej o tej fenomenalnej i intuicyjnej metodologii klikając tu —> FRIS® i style myślenia) zauważyłam pewną zależność stylów myślenia z preferowanymi formami nauki i podejściem do nauki. Według czterech stylów myślenia FRIS i obserwacji moich Klientów zauważyłam, że:
- Zawodnik lubi konkret i konkretne zadania/cele. Nie będzie robić niczego poza tym, czego nie musi lub czego się od niego nie wymaga. Nie lubi szukać na własną rękę innych rozwiązań i możliwości. Chętnie korzysta z gotowych rozwiązań, „podanych na tacy”.
- Partner lubi tworzyć sobie dobrą atmosferę wokół nauki. Emocje grają u niego wielką rolę (bardzo zgubne!). Po prostu musi czuć się dobrze, miło i bezpiecznie, żeby zacząć się uczyć. Często dba o miejsce do nauki, organizując je sobie i na przykład dekorując. Potrafi być niekonsekwentny w swoich działaniach. Po prostu dziś mu się chce a jutro już niekoniecznie.
- Wizjoner nie lubi mieć ograniczanej wolności i wyboru. Nie lubi kiedy narzuca mu się cokolwiek. Jego nauka jest chaotyczna, spontaniczna choć może być radosna 😉 Ma problemy z systematycznością i konsekwencją w nauce.
- Badacz jest bardzo zorganizowany i systematyczny. Uwielbia tworzyć notatki, organizować swoją naukę. Sprawia mu tu ogromną satysfakcję. Czuję się bezpieczniej kiedy wszystko ma swój porządek i rutynę.
O stylach myślenia pisałam już tu —> kliknij —> Style myślenia wśród uczniów
Bez względu na to jaki Ty prezentujesz styl myślenia, potrzebujesz stworzyć plan i trzymać się go konsekwentnie. Musisz po prostu wyrabiać sobie mini językowe nawyki i tyle.
Talenty Gallupa
Dodatkowo odsyłam również do Instytutu Gallupa i listy talentów, które zostały zebrane i przebadane na przestrzeni 100 lat (sprawdź listę talentów tutaj —> Gallup i talenty). Są osoby, których talent „learner” czy „input” (uczenie się i zbieranie) niewątpliwie pomagają w nauce. Ja również należę do posiadaczy tych talentów w mojej pierwszej piątce. Te osoby uwielbiają się uczyć i zbierać informacje, z przyjemnością też organizują sobie naukę.
Odkrycie moich talentów bardzo wiele mi uświadomiło również w odniesieniu do mojego nauczania. Ja, jako trener języka, muszę więc brać pod uwagę fakt, że nie każdy może czerpać aż taką przyjemność z nauki języków (jak na przykład ja 😉 i nic w tym złego). Mogę więc tylko próbować pokazywać metody nauki i właśnie sposoby na to jak otaczać się językiem na co dzień.
1. Zaaplikuj/wprowadź kilka mini nawyków do swojej rutyny.
Tak jak już napisałam – bez względu na Twój naturalny styl myślenia czy talenty jakimi dysponujesz, musisz wprowadzić do swojej codziennej rutyny nawyki. O mini nawykach, które są niejako filozofią życia pisałam już tu –> kliknij –> Mini nawyki
Sprawdź również wpis o rytuałach w nauce –> kliknij tu –> Rytuały i nawyki językowe w nauce
Na dobry początek możesz przejść w ciągu najbliższych pięciu dniach przez pierwszych pięć mini kroków zaproponowanych na grafice poniżej:
Objaśnienia do pracy z mini krokami znajdziesz tu:
Co możesz/powinieneś wprowadzić do swojej rutyny przede wszystkim?
- zapisuj swoją listę „to-do” na następny dzień
- rozmawiaj ze sobą (np. opisuj co robisz, jakie masz plany, co już zrobiłeś, co widzisz)
- twórz listę zakupów
- używaj głosowego wyszukiwania (po angielsku) z Siri i Asystent Google
- oglądaj krótkie, 5-minutowe „talk-show’y” na dobranoc, np. TheEllenShow —> sprawdź i kliknij —> TheEllenShow
- obowiązkowo wprowadź wszędzie menu w języku docelowym
2. Zaplanuj swoją naukę.
Zrób plan nauki. Planuj swoje poczynania i zapisuj je do kalendarza (elektronicznego lub preferencyjnie tradycyjnego). Naukowo udowodniono, że planować należy w poprzedzający wieczór. Podczas snu wszystkie nasze myśli czy zamierzenia ładnie się układają i czasami samodzielnie modyfikują 😉 Poza tym nie tracisz czasu na planowanie dnia z rana kiedy masz teoretycznie najwięcej energii. Możesz skorzystać z przypomnień w telefonie. Przydadzą się zwłaszcza na początku wdrażania nawyków.
Pomyśl o realnym czasie dla Ciebie. Kiedy jesteś w stanie w ogóle pomyśleć o nauce? Przy porannej kawie czy może przed pójściem spać?
Nie rezerwuj zbyt dużo czasu na naukę. Nie potrzebujesz go. Piętnaście minut w zupełności wystarczy. To nie dużo, prawda?
3. Zaopatrz się w aplikacje na telefon i korzystaj z nich w wolnej chwili.
Oprócz zaplanowanej nauki, zawsze można chwycić za telefon (zaglądamy do niego nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia) i zrobić szybką rundkę w aplikacjach. Codziennie jesteśmy bombardowani sms-ami, wiadomościami na komunikatorach, powiadomieniami z social media. Nasz mózg jest przyzwyczajonych do takich bodźców i niestety nie umie skupiać się na dłuższą chwilę. Dwie minuty z aplikacją więc może być miłym i korzystnym przerywnikiem od codziennych zadań.
Oto propozycja ciekawych aplikacji:
Podsumowując
Bez względu na to jaki masz styl myślenia, uczenia się czy talenty/zasoby, potrzebna jest Tobie dobra organizacja dnia i samodyscyplina. Pomoże Ci w tym implementacja małych nawyków w codziennym życiu. Powinieneś się otaczać językiem możliwie jak najczęściej.
Zapamiętaj więc i zastosuj moją autorską zasadę „Zrób 3xZ”! Zaaplikuj nawyki do życia codziennego, zaplanuj naukę, zaopatrz się w pomocne aplikacje. Zacznij działać!
Pamiętaj, że nawet wyjeżdżając za granicę musisz świadomie i mądrze otaczać się językiem i z nim nieustannie pracować.
Życzę więc Tobie dużo wytrwałości i zabawy z wprowadzania nawyków językowych do Twojej codzienności.
Have a good one!
Poniżej podrzucam zapis transmisji z Facebooka z mnóstwem ciekawych i cennych wskazówek.
[wdi_feed id=”1″]
Dodaj komentarz