Jak przygotować się do prezentacji (nie tylko) w języku angielskim

Szef wzywa Cię na rozmowę i po chwili dowiadujesz się, że musisz przygotować się do prezentacji dla delegacji anglojęzycznej? Masz kulę w gardle na samą myśl o wystąpieniu, a co dopiero o prezentacji w języku angielskim?

Niestety lub „stety” moi klienci coraz częściej stają przed takim wyzwaniem. Ale spokojnie, z prezentacjami można się oswoić a z czasem nawet polubić.

Jak przygotować się do prezentacji w języku angielskim (i nie tylko)?

Szczerze powiedziawszy, to nie ma lepszego przygotowania niż ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.

Najlepsi mówcy tego świata, pomimo ogromnego doświadczenia, wciąż przygotowują się i ćwiczą swoje wystąpienia dziesiątki, a czasami setki razy. Ja sama ćwiczyłam kilkuminutowe wystąpienie na finał mistrzostw Polski w przemawianiu publicznym setki razy. Brian Tracey – jeden z najlepszych mówców świata twierdzi, że 90% sukcesu Twojego wystąpienia to dobre przygotowanie. Sam przyznał, że przed jednym wystąpieniem musiał ćwiczyć aż 50 razy. Ale co zrobić jeśli nie masz dużo czasu, żeby przygotować się do prezentacji?

Poniżej znajdziesz 5 kroków jak przygotować się do prezentacji w języku angielskim:

1. Poznaj i dostosuj się do swojego odbiorcy.

Dowiedz się kto konkretnie będzie Ciebie słuchać. Przygotuj swoje wystąpienie pod kątem języka, treści, a nawet swojego ubioru.

Język

Język nigdy nie powinien być zbyt trudny, bo zwiększasz ryzyko, że znajdą się osoby, które Ciebie nie zrozumieją. Nie zależy Ci przecież, żeby brzmieć górnolotnie i mądrze, ale żebyś dotarł swoim przekazem do drugiego człowieka. Mów językiem swoich odbiorców.

Ubiór i treść

Powinieneś zawsze pokazać szacunek swojemu audytorium i ubrać się elegancko i z wyczuciem. Nie chcesz przesadnie odstawać od swoich odbiorców zwiększając tym samym dystans.

Treść – tu chyba niepotrzebne są dodatkowe wyjaśnienia. Należy wiedzieć, jakie są oczekiwania, preferencje, poziom znajomości przedstawianego tematu prezentacji. Warto nawiązać do zainteresowań, specyfiki ich branży, firmy; dowiedzieć się szczegółów ich działalności. W ten sposób można szybko zdobyć ich przychylność , cytując, na przykład ulubione motto ich przełożonego. Zrób mały research zanim zaczniesz przygotowywać się do prezentacji.

Pamiętam kiedy zostałam kiedyś poproszona o wygłoszenie mojej mowy konkursowej w firmie bardzo młodych informatyków. Żałuję, że się zgodziłam. Treść mojej mowy nie była adekwatna  do publiki pod każdym  z trzech omawianych wyżej aspektów. Delikatnie mówiąc – nie zaiskrzyło między nami. Ani treść, zachowanie, ani ubiór nie były dopasowane oddaliły mnie od …

2. Zadbaj o cel i strukturę swojej wypowiedzi.

Cel

Kiedy już poznasz, na ile to możliwe, swoją publiczność, pomyśl koniecznie JAKĄ CHCESZ DAĆ JEJ WARTOŚĆ.  Jeśli chcesz dobrze przygotować się do prezentacji, to koniecznie musisz zadać sobie pytanie: co dokładnie chcę przekazać i po co?

Słyszałam mnóstwo wystąpień, które … no właśnie były bez celu. Czasami sam mówca chciał tylko mówić o sobie, rozwiązywać swój problem lub podsycał swoje ego na scenie.

Kiedy już będziesz wiedział po co mówisz, zaznacz to jednym dobitnym zdaniem we wstępie swoje prezentacji. Mów językiem korzyści, aby zaciekawić i zaostrzyć apetyt.

Struktura

Pamiętaj – tak jak uczyliśmy się pisać wypracowań w szkole – o wstępie, rozwinięciu i zakończeniu, czyli podsumowaniu wszystkich myśli, które zaprezentowałeś. Te zasady są wciąż niezmienne. Zapanowanie nad strukturą wypowiedzi zwiększy Tobie poczucie pewności siebie i efektywność Twojego przekazu.

Rozwinięcie

Przygotuj się do rozwinięcia swojej prezentacji.

Wypisz na kartce max. pięć pomysłów, myśli i do każdej znajdź jedną historię, przykład, fakt, liczbę. Jeśli nie jesteś w stanie wymyślić dobrego przykładu czy wciągającej, z życia wziętej historii lub autentycznego przykładu do swojej prezentacji, to zrezygnuj z tego punktu.

Twoje rozwinięcie powinno zawierać zarówno historie jak i liczby. Historie pobudzają mózg i lepiej zapadają w pamięć (naturalnie nie mogą to być oderwane od kontekstu wywody, ale muszą wspierać naszą główną myśl). Liczby natomiast dodają nam wiarygodności.

3. Przygotuj obrazy wspierające Twoją prezentację.

Minimalizuj ilość tekstu na Twojej prezentacji. Unikaj długich zdań (publiczność zacznie skupiać się na tekście zamiast na Tobie) i w żadnym wypadku ich nie czytaj (Twoja publiczność umie czytać). Wybieraj budzące wyobraźnie, zapadające łatwo w pamięć obrazy. Pamiętasz to przysłowie? Jeden obraz jest wart tysiąca słów.

Jeśli chcesz zapisać zdania na slajdzie, nie używaj więcej niż 5 słów w linijce, a 5 linijek to absolutny maks!

Starannie dobierz kolorystykę slajdów. Pamiętaj, że mają być one dobrze widoczne. Dowiedz się na jakim tle/kolorze ściany będą prezentowane Twoje slajdy.

Jeśli masz ciekawe wykresy czy dane, przekaż je w formie „handoutów” PO prezentacji, nigdy przed lub w trakcie. Nie chcesz przecież rozpraszać swoich słuchaczy. Oni mają maksymalnie skupić się na Twoim przekazie, Twojej prezentacji.

4. Przygotuj swój język (angielski).

Do każdej myśli jak i każdej części prezentacji przygotuj piękne, ale zrozumiałe dla przeciętnego odbiorcy sformułowania. One mają dodać Tobie pewności. Ja tak zawsze przygotowywałam się na egzaminy ustne z języka angielskiego i przeważnie komisja egzaminacyjna była pod wrażeniem. Twoja publiczność też będzie.

Wypisz również zgrabne kolokacje (związki frazeologiczne), aby nie szukać ich lub nie tworzyć na poczekaniu długich, zawiłych, niezgrabnych zdań. Odpowiednio wcześnie dobrane i przygotowane kolokacje, wyrażenia nadadzą lekkości Twojej wymowie. Nie przejmuj się jeśłi Twój język angielski nie jest na tzw. poziomie C2 czy zaawansowanym. Wcale nie musi być! Jeśli skrupulatnie wypiszesz trafne zwroty i przećwiczysz je,  to w zupełności wystarczy. Będąc na poziomie B2 możesz sprawiać wrażenie osoby płynnie i swobodnie mówiącej w języku angielskim.

5. Ćwicz!

Nawet jeśli masz dwa dni, żeby przygotować się do prezentacji, ćwicz!

Nagrywaj się na dyktafon, na telefon (video),  a może nawet zrób próbę przed koleżankami czy rodziną.

Będziesz bardzo krytyczny wobec siebie, ale to nie szkodzi. Wypisz na kartce rzeczy, które Tobie się podobają i z których nie jesteś zadowolony. Wzmocnij swoje mocne strony i wyeliminuj słabsze elementy Twojej prezentacji.

Zapytaj się innych osób, które treści i slajdy z prezentacji zapamiętali. Wyciągnij wnioski, popraw się i przećwicz jeszcze raz.

Ja zawsze ćwiczę przed wystąpieniami i przygotowuję się do prezentacji nawet jeśli temat jest mi bardzo bliski. Ćwiczenia sprawiają, że mówię płynniej i pewniej. Nie ma znaczenia dla mnie, czy jest to mój język natywny czy nie. Czasami wręcz odnoszę wrażenie, że mój język polski jest gorzej „wyszlifowany i przećwiczony” niż na przykład język angielski czy rosyjski, z którym pracuję na co dzień od dwudziestu lat.

Najlepsze jednak rezultaty zaczęłam odnosić kiedy …Kiedy jednak w końcu zebrałam się na odwagę i zaczęłam oglądać swoje wystąpienia. Wtedy dopiero nastąpił prawdziwy przełom w moim postępie. Jestem teraz świadoma rzeczy do poprawy i próbuję wdrażać małymi krokami usprawnienia do mojego warsztatu.

Gdybyś chciał poćwiczyć z grupą fantastycznych zapaleńców przemówień publicznych, to zapraszam Cię do klubów Toastmasters, do których należę. Kluby znajdziesz praktycznie w każdym mieście na całym świecie.

Podsumowując – jeśli zostaniesz poproszony, żeby przygotować się do prezentacji w języku angielskim, zachowaj zimną krew 😉 Pamiętaj o 5 krokach:

  • zapoznaj się z Twoim przyszłym odbiorcą
  • pamiętaj o celu i strukturze
  • przygotuj ciekawe obrazy na slajdy
  • wypisz i zapamiętaj ciekawe, ale niezbyt trudne zwroty do każdej części
  • ćwicz!

Przygotowanie to 90% Twojego sukcesu; zmniejszy Twój stres i zwiększy efektywność Twojego przekazu.

Edit:

I jeszcze podrzucam małą ale skuteczną wskazówkę:

Podczas mojego ostatniego live’a wspominałam o tym, że mowa ciała niesamowicie wspiera między innymi naukę języków obcych.

Mowa ciała pomaga też w przygotowywaniu się do wystąpień, do ćwiczeń przed zrobieniem prezentacji o której, z kolei, mówiłam w ostatnim live’ie.

Ładnie spinając te dwie ostatnie transmisje na FB dorzucam jeszcze słowa Briana Tracey – jednego z najlepszych mówców profesjonalnych na światowych scenach. Według niego chodzenie i mówienie to jeden z najbardziej efektywnych sposobów przygotowywania się do mowy. W swojej książce “Speak to win” pisze, że wiele osób używa rąk i bawi się mimiką kiedy przygotowuje mowę. Zresztą przeczytajcie sami:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 Projekt i wykonanie Studio Leopard. Ikony ze strony Freepik