Jak nauczyć się rozumienia ze słuchu? Cz. 1

Jak nauczyć się rozumienia ze słuchu?

Jak nauczyć się rozumienie ze słuchu Agata Gorzelana Language Consulting

Kiedy wyjechałam po raz pierwszy (w 2001 r.) do USA  byłam obeznana bardziej z odmianą brytyjską aniżeli amerykańską. Pierwsze trzy tygodnie okazały się dla mnie prawdziwym koszmarem, który objawił się utratą kilku kilogramów. Choć wdzięcznie władałam językiem królowej brytyjskiej i potencjalni pracodawcy zabiegali o przyjęcie mojej osoby do pracy, myśląc, że jestem świetnym nabytkiem do ich zespołu, to nie wiedzieli, że mało co rozumiałam ze słuchu. Byłam więc raczej bezużytecznym pracownikiem w sektorze turystyki. Cóż po ładnym wysławianiu się jeśli nie mamy pojęcia co do nas się mówi, prawda? W moim przypadku była to bardziej kwestia przyzwyczajenie się do akcentu i słownictwa amerykańskiego aniżeli nauka sama w sobie więc poprawa stanu rzeczy nastąpiła po kilku tygodniach (co zresztą objawiło się stanem całkowitego odprężenia, tzw. amerykańskiego chillout’u i powrotem do swojej poprzedniej wagi z dość dużą … nawiązką). Co zrobić jednak jeśli nie rozumiemy żadnej odmiany języka? Jak nauczyć się rozumienia ze słuchu?

W pierwszej kolejności powinniśmy korzystać z wszystkich darmowych dobrodziejstw jakie daje nam Internet. Ja takowych niestety nie miałam w posiadaniu gdy zaczynałam przygodę z językami obcymi. Zdobyczne kasety ze wzorcową wymową brytyjską lub amerykańską były za moich czasów prawdziwym rarytasem i powodem do zacierania rąk 😉 Dziś najprościej jest po prostu zajrzeć do Internetu.

Poniżej przedstawiam więc 10 stron wspomagających rozumienie ze słuchu i  zasługujących według mnie na szczególną uwagę:

 1. Ello  to fantastyczna strona z ciekawymi  podcastami, które można ściągnąć w formie mp3. Nagrania na wszystkich poziomach są połączone ze skryptami, wytłumaczeniem kluczowych słów i licznymi ćwiczeniami online. Moja ulubiona podstrona to gry, w których, na przykład, musimy odnaleźć właściwą drogę do lokalu: Ello Games
 2. News in Levels od niedawna posiada również swoją aplikację na urządzenia mobilne. Mało tego – aplikacja wysyła codziennie, z wyjątkiem weekendów, przypomnienia o nowych wiadomościach z całego świata. Mamy do wyboru 3 poziomy i tematykę. Wiadomości opatrzone są skryptem i listą najtrudniejszych kluczowych słówek wraz z klarownym ich wytłumaczeniem. Alternatywnie, strona odsyła do lżejszej lektury, a mianowicie do czytanych przez lektora dowcipów Jokes in Levels.
 3. Lyrics Training przeszła wiele modyfikacji na przestrzeni kilku lat. Nauka poprzez słuchanie piosenek nie jest w mojej opinii najskuteczniejsza, niemniej jednak na pewno przyjemna. Dzięki temu narzędziu możemy posłuchać naszych ulubionych kawałków i uzupełniać brakujące teksty aż do skutku i korzystać z podpowiedzi.
 4. Engvid to jedna z moich ulubionych stron do nauki języka angielskiego. Nie tylko pomaga nam uczyć się rozumienia ze słuchu, ale również pomaga uporządkować sobie rozmaite zawiłości leksykalne czy gramatyczne. To kopalnia krótkich i rzeczowych lekcji języka angielskiego, które można wybrać sobie wg poziomu, zagadnień lub ulubionego nauczyciela (wszyscy lektorzy są native speaker’ami, co jest dodatkowym atutem jako, że mamy możliwość oswojenia się z różnymi akcentami takimi jak angielski brytyjski, australijski, kanadyjski, amerykański). Pod koniec lekcji można również sprawdzić swój stopień zrozumienia przekazu wykonując krótkie ćwiczenia online.
 5. Breaking News English, czyli bieżące wiadomości wraz z wglądem do skryptów, ćwiczeń online lub do pobrania oraz listą słów. Wiadomości są poziomowane i można wybrać tempo nagrania. Dobra strona wspomagająca również pracę lektora.
 6. 6 Minute English – podane słownictwo, skrypt i możliwość ściągnięcia nagrania w formacie mp3, aktualne tematy związane z naszym życiem codziennym i tym, co dzieje się wokół nas.
 7. Listen and Write – moja ulubiona stronka z narzędziami do rozumienia ze słuchu. Można wybrać kategorię, poziom i jeden z modułów: uzupełnianie luk wpisując pierwszą literkę, słowo lub całe zdania. Zdania będą automatycznie powtarzane tak długo aż nie uzupełnimy całego brakującego tekstu.
 8. ESL LAB  to ogrom tematów do odsłuchania na różnych poziomach wraz z ćwiczeniami. Tematyka odsłuchów jest bardzo praktyczna.  Można, na przykład, poćwiczyć rozumienie ze słuchu kierunków Travel Sightseeing.
 9. Eslyes  to krótkie opowiadania ze skryptem do ściągnięcia w formacie mp3.
 10. TedEd – dla najbardziej zaawansowanych uczących się języka angielskiego proponuję właśnie tę stronę opartą na słynnych mowach z TEDx – mowach specjalistów z całego świata, które przybliżają nam ciekawe spostrzeżenia, wnioski, badania. Odpowiadają też często na intrygujące pytania choćby takie jak ten materiał: How Do Animals Experience Pain. Materiały video są uzupełnione o ćwiczenia online, które sprawdzają jak dobrze zrozumieliśmy materiał video.
 11. EDIT: kolejne, niedawne odkrycie: PlayPhraseMe . Nie wiesz w jakich sytuacjach/kontekście użyć konkretnych wyrażeń? Skorzystaj z tej wyszukiwarki. Odnajdzie dla Ciebie wyrażenia z różnych seriali!
 12. Voscreen uczy rozumienia ze słuchu z wybranych losowo krótkich fragmentów filmów. Aplikacja dostępna na Androida i IOS. Odsłuchujemy fragment. Zazwyczaj jest to jedno bądź dwa zdania. Następnie klikamy na dolne okienko po prawej stronie. Wtedy pojawia nam się napis – skrypt i należy wybrać do niego najlepsze tłumaczenie. Program pokazuje nam odpowiedź. Na wszystko mamy 20 sekund. Po zaznaczeniu odpowiedzi, pojawia się kolejny fragment.

Dziś ze swojego doświadczenia już wiem, że lepiej jest więcej rozumieć ze słuchu niż mieć blokadę przed mówieniem. A więc jeśli macie problemy ze zrozumieniem, to zaglądnijcie do powyższych stron. Narzędzi jest sporo – koniec z wymówkami. Powodzenia!

Jak nauczyć się rozumienia ze słuchu? LC Language Consulting Agata Gorzelana

Jak nauczyć się rozumienia ze słuchu?  – Słuchać wszędzie i nieustannie! Agata Gorzelana

A już w następnym poście opiszę rodzaje/sposoby słuchania, moje spostrzeżenia na ten temat i własny przepis na skuteczną naukę rozumienia ze słuchu, a przy okazji i mówienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 Projekt i wykonanie Studio Leopard. Ikony ze strony Freepik