Jak uczyć się języka z seriali

Ostatnio zupełnie przypadkowo natrafiłam na świetny kanał na YouTube, który gorąco polecam do nauki języka angielskiego —> Learn English with TV Series.  Każda lekcja oparta jest na krótkim, nie za długim fragmencie zaczerpanym z kultowych seriali m.in Przyjaciele czy Teoria Wielkiego Podrywu i zawiera zwięzłe omówienie trudniejszych fraz, wymowy i dowcipu. Od razu przypomniały mi się początki mojej pracy z dorosłymi. Tak właśnie pracowałam kiedy nie było dostępu do internetu na wyciągnięcie ręki – wybierałam z płyt dvd najciekawsze i najzabawniejsze fragmenty, wyszukiwałam do nich skrypt i wycinałam w tekście luki. Po oglądnięciu, wysłuchaniu i uzupełnieniu tzw. „gaps”, pracowaliśmy ze słuchaczami na słownictwie i strukturach. Taka nauka dawała bardzo pozytywne rezultaty. Dziś śmiem twierdzić, że to jedna z ciekawszych i efektywniejszych sposobów nauki. Dlaczego ucząc się języka z seriali osiągamy niekiedy spektakularne efekty?

 1. Oglądając ulubione lub zabawne fragmenty nie czujemy, że de facto się uczymy i przez to się nie męczymy. Nauka przychodzi nam bezboleśnie. Zwyczajnie łączymy przyjemne z pożytecznym.
 2. Język z seriali to głównie mówiony, żywy język i dialogi, które właśnie najczęściej usłyszymy przebywając na ulicy, w pracy oraz w podróży. Nie ma wielkiego ryzyka, że nauczymy się niepotrzebnych, książkowych i niezrozumiałych dla większości zwrotów (chyba, że jest to serial historyczny 😉 )
 3. Osłuchujemy się z intonacją, melodią języka i wielokrotnie powtarzającymi się zwrotami, które w końcu naturalnie zapadają nam w pamięć. Znam kilka osób, które dziś mówią przepięknie w języku angielskim tylko dlatego, że wychowały się na filmach/serialach anglojęzycznych. Również kraje skandynawskie promują naukę języków obcych poprzez emitowanie filmów w telewizji w wersji oryginalnej z napisami.

Uwaga! Ucząc się w ten sposób, powinno się znać przynajmniej podstawy języka. Nauka angielskiego czy każdego innego języka z samych seriali nie zastąpi całkowicie innych form nauki, takich chociażby  jak konwersacje, podczas których cały przyswojony materiał można szybko zweryfikować.

No dobrze. W takim razie co dokładnie zrobić, żeby uczyć się języka z seriali?

 1. Przede wszystkim wybierz fragment czy serial, który lubisz. Nie ma sensu oglądać czegoś, co nie sprawia Ci przyjemności. Poza tym, szykuje się dłuższa praca z wybranym kawałkiem więc byłoby wskazane, żeby szybko się Tobie nie znudził.
 2. Nie wybieraj fragmentów trwających dłużej niż 10 minut. Sugerowałabym nawet fragmenty trwające 2-5 minut.
 3. Najpierw przesłuchaj fragment w oryginale i sprawdź, czy rozumiesz jego ogólny sens.
 4. Następnie wybierz opcję z napisami.
 5. Po oglądnięciu fragmentu z napisami, spróbuj zatrzymać film i wypisz zwroty, które są dla Ciebie nieznane.
 6. Zwroty najlepiej przepisz do aplikacji wspierającej naukę słówek – będziesz mieć pewność, że na pewno Tobie nie umkną, a system dopilnuje, że się ich nauczysz (pod warunkiem, że będziesz z niego systematycznie korzystać). Wypisując słowa czy zdania bardzo dużo zapamiętujesz – to również ważny etap procesu nauki, który nie powinien być pominięty (chyba, że masz ponadprzeciętną pamięć).
 7. Po analizie języka, który się znalazł w wybranym przez Ciebie odcinku, oglądnij go jeszcze raz bez napisów i sprawdź o ile poprawiło się Twoje rozumienie. Na pewno rozumiesz już znacznie więcej! 🙂
 8. Kolejnym etapem będzie dokładne przysłuchiwanie się pojedynczym zdaniom. Tu świetną techniką jest „shadowing„, czyli powtarzanie wypowiedzi na głos z sekundowym opóźnieniem. Takie ćwiczenie doprowadzają naszą wymowę języka obcego niekiedy niemalże do perfekcji.
 9. Fragment powinno się ćwiczyć tak długo, aż praktycznie zna się go na pamięć. Czasami zabiera to kilkanaście odsłuchów. Ale gra warta świeczki!

EDIT: Przed włączeniem napisów, warto wejść w ustawienia na YouTube, zmienić prędkość odtwarzania i odsłuchać raz jeszcze.

Przyznam się, że uwielbiam pracować w ten sposób z moimi Klientami (przynajmniej od czasu do czasu). Sprawia mi to ogromną przyjemność kiedy widzę, że za każdym razem rozumieją już więcej i zdarza im się używać w odpowiednim kontekście naturalnie brzmiących dla native’ów zdań.

Z okazji zbliżających się Walentynek podrzucam Wam fragment ze wspomnianego wyżej kanału oraz skróconą lekcję wraz z listą słówek i wyrażeń dla łatwiejszej nauki. Miłego oglądania! 🙂

—–> LC Video Lesson – Valentine’s Day

 

One Response to “Jak uczyć się języka z seriali”


 • Cieszę się niezmiernie i bardzo dziękuję za pierwszy oficjalny komentarz na tym blogu (!) – dodaje dodatkowej motywacji do dalszej pracy nad wpisami 🙂

Comments are closed.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 Projekt i wykonanie Studio Leopard. Ikony ze strony Freepik