Jak uczyć się słówek korzystając z aplikacji Fiszkoteka

Aplikacja Fiszkoteka to dobre i skuteczne narzędzie do szybszej i przyjemniejszej nauki słówek, zwłaszcza dla dorosłych. Ma ona prosty interface i absolutne minimum funkcji do nauki słów i wyrażeń wraz z algorytmem wyznaczającym powtórki na każdy dzień. Ten algorytm  wydaje mi się największym atutem tej aplikacji. Efekty są dość szybko widoczne – choć naturalnie praca wymaga systematyczności i nawyku, o którym pisałam tu —->Nawyki językowe . Miło jest mi więc przysłuchiwać się moim Klientom, którzy podczas rozmowy wtrącają coraz więcej słownictwa z lekcji, które zapisaliśmy do spersonalizowanego folderu w aplikacji. Więcej na temat aplikacji i sposobu nauki słówek pisałam we wcześniejszych postach. Kliknij tu —> Nauka słówek .

Poniżej chciałabym przedstawić Wam najważniejsze ustawienia i możliwości jakie oferuje aplikacja, która  notabene jest cały czas  aktualizowana i udoskonalana.

Ustawienia  różnią się nieco w zależności, czy jest to platforma na PC, aplikacja na IOS czy aplikacja na systemie Android. Opisałam wszystkie trzy warianty.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

1. Ranking, który wspiera systematyczność w nauce

Na samej platformie można sprawdzić swoje miejsce w rankingu wśród pozostałych użytkowników aplikacji – kliknij —> Ranking LC Fiszkoteka lub Ranking ogólny Fiszkoteki. Warunkiem zakwalifikowania się do rankingu musi być nieprzerwana nauka od przynajmniej kilku dni. Najbardziej zagorzali użytkownicy mają nawet i ponad tysiąc dni nieprzerwanej nauki. Sama pozycja rankingu widoczna jest  na platformie. Na aplikacjach przedstawiona jest tylko liczba dni nauki z rzędu.

 

 

Na powyższych zrzutach widać również pozostałe foldery i liczbę powtórek obok nich – tak, tak – w moim przypadku liczba jest przerażająca, ale moi pilni Klienci nie mają takich zaległości jak ich Teacher 😉 Liczba słów w powtórkach rośnie wręcz nieokiełznanie jeśli nie robimy powtórek regularnie. Brak systematyczności więc zdecydowanie nie popłaca.

2. Bardzo ważna nauka z wyznaczonych przez system powtórek

Koniecznie musimy kliknąć w „nauka” i „powtórki”. Wyznaczone powtórki są miksem słówek z całego folderu, czyli z różnych lekcji. Są one stworzone na bazie algorytmu – „spaced-repetition”, który doskonale wie z których słów ma nas kolokwialnie pisząc -odpytać każdego dnia. Dopiero po zrobieniu rundki, jeśli mamy niedosyt, możemy otworzyć poszczególne lekcje. Android ma świetną dodatkową opcję – po kliknięciu na ikonkę słuchawek można odsłuchać całą lekcję – dobra opcja podczas podróży samochodem. IOS ma również doczekać się tej opcji, prawdopodobnie pod koniec czerwca.

 

 

3. Ustawienie przypomnienia

Pamięć ludzka jest zawodna dlatego koniecznie ustaw sobie godzinę z przypomnieniem na telefon. Niech będzie to taka pora dnia, w której rzeczywiście masz szansę zapodać sobie rundkę.

 

 

4. Ustawienia lekcji i całego kursu

Koniecznie zapoznaj się z ustawieniami poszczególnych lekcji i folderu i skonfiguruj je na własny użytek.

 

 

5.  Cztery tryby nauki i bardzo przydatny widget

 

 

W ustawieniach w obydwu systemach można wybrać tryb nauki i za każdym razem go zmieniać. Najszybszym trybem nauki jest „wiem/nie wiem”, ale również zalecam „pisanie”. Zajmuje więcej czasu, ale jakość powtórki jest lepsza. Można wpisywać słówka również głosowo.

I ostatnia nowość na urządzenia z Androidem (niestety w systemie IOS są utrudnienia i na razie czekamy  z niecierpliwością na ten dodatek) – widget! Dzięki widgetowi, po jego włączeniu w ustawieniach, będą wyświetlane słówka/słówko przy odblokowywaniu klawiatury na telefonie/tablecie. Doskonale nienachalnie nienarzucająca się powtórka – gdyby zliczyć wszystkie razy kiedy zaglądamy bezmyślnie do naszych telefonów na pewno liczba przypomnień byłaby imponująca a wraz z nią liczba naszych niewinnych ad hoc powtórek 😉

I jeszcze jedno – koniecznie upewnij się, że Twoje foldery mają ustawioną LOSOWĄ KOLEJNOŚĆ! Dzięki temu nie zapamiętujesz kolejności słówek, co czasami ma miejsce, a nieprzewidziane, tak jak w życiu, słowa.

6. Twoje wyniki na platformie

 

 

Bardzo ciekawa opcja. Najeżdżając myszką na kolorowy słupek obok folderu, można zobaczyć swoje statystyki – ile zapamiętaliśmy słów i ile powtórek nas czeka. Jest to namacalny dowód, który może posłużyć jako kolejny bodziec do dalszego działania – nauki.

7.  Wydruki, gry, audio lekcje

 

Na platformie, wchodząc w poszczególną, pojedynczą lekcję można wydrukować słówka i wyrażenia w formie list i fiszek – jednostronnych i dwustronnych, zagrać w zabawę typu „super memory” oraz zrobić dodatkowy test.

Możliwości jest jeszcze więcej, ale te uznałam za najważniejsze. Gdybyście mieli jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do skorzystania z opcji komentarzy pod blogiem.

Nieskromnie nadmienię, że aplikacja Fiszkoteka zostało wdrożona jako pierwsza wśród wszystkich szkół językowych w Poznaniu i jest doceniana wśród moich Klientów od kilku dobrych lat.

Istnieje jednak również możliwość założenia podstawowego i darmowego konta dla wszystkich osób prywatnych. Zajrzyj na główną i oficjalną stronę —> Fiszkoteka – darmowa rejestracja.

Pozostaje mi zatem życzyć owocnej nauki z aplikacją Fiszkoteka! 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 Projekt i wykonanie Studio Leopard. Ikony ze strony Freepik