Aplikacja Fiszkoteka to dobre i skuteczne narzędzie do szybszej i przyjemniejszej nauki słówek, zwłaszcza dla dorosłych. Ma ona prosty interface i absolutne minimum funkcji do nauki słów i wyrażeń wraz z algorytmem wyznaczającym powtórki na każdy dzień. Ten algorytm wydaje mi się największym atutem tej aplikacji. Efekty są dość szybko widoczne – choć naturalnie praca wymaga systematyczności i nawyku, o którym pisałam tu —->Nawyki językowe . Miło jest mi więc przysłuchiwać się moim Klientom, którzy podczas rozmowy wtrącają coraz więcej słownictwa z lekcji, które zapisaliśmy do spersonalizowanego folderu w aplikacji. Więcej na temat aplikacji i sposobu nauki słówek pisałam we wcześniejszych postach. Kliknij tu —> Nauka słówek .
Poniżej chciałabym przedstawić Wam najważniejsze ustawienia i możliwości jakie oferuje aplikacja, która notabene jest cały czas aktualizowana i udoskonalana.
Ustawienia różnią się nieco w zależności, czy jest to platforma na PC, aplikacja na IOS czy aplikacja na systemie Android. Opisałam wszystkie trzy warianty.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
1. Ranking, który wspiera systematyczność w nauce
Na samej platformie można sprawdzić swoje miejsce w rankingu wśród pozostałych użytkowników aplikacji – kliknij —> Ranking LC Fiszkoteka lub Ranking ogólny Fiszkoteki. Warunkiem zakwalifikowania się do rankingu musi być nieprzerwana nauka od przynajmniej kilku dni. Najbardziej zagorzali użytkownicy mają nawet i ponad tysiąc dni nieprzerwanej nauki. Sama pozycja rankingu widoczna jest na platformie. Na aplikacjach przedstawiona jest tylko liczba dni nauki z rzędu.
Na powyższych zrzutach widać również pozostałe foldery i liczbę powtórek obok nich – tak, tak – w moim przypadku liczba jest przerażająca, ale moi pilni Klienci nie mają takich zaległości jak ich Teacher 😉 Liczba słów w powtórkach rośnie wręcz nieokiełznanie jeśli nie robimy powtórek regularnie. Brak systematyczności więc zdecydowanie nie popłaca.
2. Bardzo ważna nauka z wyznaczonych przez system powtórek
Koniecznie musimy kliknąć w „nauka” i „powtórki”. Wyznaczone powtórki są miksem słówek z całego folderu, czyli z różnych lekcji. Są one stworzone na bazie algorytmu – „spaced-repetition”, który doskonale wie z których słów ma nas kolokwialnie pisząc -odpytać każdego dnia. Dopiero po zrobieniu rundki, jeśli mamy niedosyt, możemy otworzyć poszczególne lekcje. Android ma świetną dodatkową opcję – po kliknięciu na ikonkę słuchawek można odsłuchać całą lekcję – dobra opcja podczas podróży samochodem. IOS ma również doczekać się tej opcji, prawdopodobnie pod koniec czerwca.
3. Ustawienie przypomnienia
Pamięć ludzka jest zawodna dlatego koniecznie ustaw sobie godzinę z przypomnieniem na telefon. Niech będzie to taka pora dnia, w której rzeczywiście masz szansę zapodać sobie rundkę.
4. Ustawienia lekcji i całego kursu
Koniecznie zapoznaj się z ustawieniami poszczególnych lekcji i folderu i skonfiguruj je na własny użytek.
5. Cztery tryby nauki i bardzo przydatny widget
W ustawieniach w obydwu systemach można wybrać tryb nauki i za każdym razem go zmieniać. Najszybszym trybem nauki jest „wiem/nie wiem”, ale również zalecam „pisanie”. Zajmuje więcej czasu, ale jakość powtórki jest lepsza. Można wpisywać słówka również głosowo.
I ostatnia nowość na urządzenia z Androidem (niestety w systemie IOS są utrudnienia i na razie czekamy z niecierpliwością na ten dodatek) – widget! Dzięki widgetowi, po jego włączeniu w ustawieniach, będą wyświetlane słówka/słówko przy odblokowywaniu klawiatury na telefonie/tablecie. Doskonale nienachalnie nienarzucająca się powtórka – gdyby zliczyć wszystkie razy kiedy zaglądamy bezmyślnie do naszych telefonów na pewno liczba przypomnień byłaby imponująca a wraz z nią liczba naszych niewinnych ad hoc powtórek 😉
I jeszcze jedno – koniecznie upewnij się, że Twoje foldery mają ustawioną LOSOWĄ KOLEJNOŚĆ! Dzięki temu nie zapamiętujesz kolejności słówek, co czasami ma miejsce, a nieprzewidziane, tak jak w życiu, słowa.
6. Twoje wyniki na platformie
Bardzo ciekawa opcja. Najeżdżając myszką na kolorowy słupek obok folderu, można zobaczyć swoje statystyki – ile zapamiętaliśmy słów i ile powtórek nas czeka. Jest to namacalny dowód, który może posłużyć jako kolejny bodziec do dalszego działania – nauki.
7. Wydruki, gry, audio lekcje
Na platformie, wchodząc w poszczególną, pojedynczą lekcję można wydrukować słówka i wyrażenia w formie list i fiszek – jednostronnych i dwustronnych, zagrać w zabawę typu „super memory” oraz zrobić dodatkowy test.
Możliwości jest jeszcze więcej, ale te uznałam za najważniejsze. Gdybyście mieli jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do skorzystania z opcji komentarzy pod blogiem.
Nieskromnie nadmienię, że aplikacja Fiszkoteka zostało wdrożona jako pierwsza wśród wszystkich szkół językowych w Poznaniu i jest doceniana wśród moich Klientów od kilku dobrych lat.
Istnieje jednak również możliwość założenia podstawowego i darmowego konta dla wszystkich osób prywatnych. Zajrzyj na główną i oficjalną stronę —> Fiszkoteka – darmowa rejestracja.
Pozostaje mi zatem życzyć owocnej nauki z aplikacją Fiszkoteka! 🙂
Dodaj komentarz