How are you, czyli jak rozpocząć rozmowę po angielsku

Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?

Co powiedzieć? A może raczej jak?

Zacznijmy od “jak to powiedzieć”

Nie do końca jest ważne, co powiedzieć, ale jak, czyli z energią, humorem i uśmiechem! I oczywiście pamiętamy o krótkim, ale energicznym uścisku jeśli dodatkowo witamy się z kimś w ten sposób. Żadnych “śniętych ryb”. Wydaje się to “oczywistą oczywistością”, ale niestety wciąż spotykam wiele osób, które podają rękę w taki sposób, że zostają zapamiętani na dłużej (niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu).

Ekspresyjny angielski

Język angielski jest bardzo ekspresyjny. To przecież my zapożyczyliśmy słowa wyrażające np. zdziwienie “WOW” czy nawet “Oh my God!”. Jeśli mielibyśmy policzyć w krótkiej rozmowie między Amerykanami ile razy padło w międzyczasie słowo “love”, czyli kochać, uwielbiać, bardzo coś lubić w wyrażeniach choćby jak “I love it”, “You’ll love it” mogłoby dojść nawet do kilkunastu razy. Zróbcie eksperyment i posłuchajcie krótkiego dialogu w jednym z amerykańskich “talk show’ów” i policzcie ile razy padło słowo “love”. My naliczyliśmy z moimi kursantami średnio 11 razy słowa “love” w ciągu 8 minut w jednym z wywiadów przeprowadzonych przez Ellen Degeneres.

Rozmawiając więc po angielsku, zwłaszcza z jego rodowitymi nosicielami warto pamiętać o pewnej “emocjonalności” wyrażanej w języku.

A jak ma się sprawa ze słynnym “How are you”?

Wiele osób przyznało mi, że ma problem z jego użyciem, bo to “takie nie polskie”. A samych odpowiedników “how are you” jest dziesiątki.

Często “How are you”, czyli jak się masz, jak się czujesz, co u ciebie to zwykły zamiennik naszego “dzień dobry”. W zależności od sytuacji, kontekstu może więc oznaczać krótkie przywitanie mijając kogoś na korytarzu, ale czasami osoba zadająca to pytanie może być rzeczywiście zainteresowana tym, co dzieje się u nas.

Poniżej wypisałam dla Was te zwroty, z którymi najczęściej się spotkałam mieszkając w USA.

Jak odpowiadać na powyższe pytania?

Dobrze znaleźć swój własny styl. jak mawiał mój amerykański szef.

Na pierwsze cztery pytania odpowiedzi mogą brzmieć w stylu:

  • I’m great, thank you.
  • I’m excellent.
  • I’m good.
  • I’m fine.
  • I’m fantastic.
  • itd.

Na pozostałe pytania zazwyczaj odpowiada się po prostu: “Not much”, czyli “Nic nowego; wszystko po staremu’.

Zapis z transmisji na Facebook’u

Poniżej znajdziecie zapis z krótkiej transmisji na Facebook’u, który może bardziej naświetli Wam temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 Projekt i wykonanie Studio Leopard. Ikony ze strony Freepik